Skuteczne sposoby na przykry zapach z buzi.

Kategorie: Nieprzyjemny zapach z ust

Każdy z nas stara się aby jego oddech był świeży i przyjemny niczym z reklam past do zębów. Jednak czasami zdarza nam się borykać z problemem przykrego zapachu z ust. Przyczyn niestety może być wiele a skuteczność walki z tą przypadłością zależy od prawidłowego jej zdiagnozowania.

Prawdopodobnie każdy dentysta, lekarz potwierdzi, że najskuteczniej zachować świeży oddech dbając o higienę jamy ustnej tzn. między innymi codziennie szczotkując zęby po każdym spożytym posiłku. To zapobiega gromadzeniu się jedzenia pomiędzy zębami, którym to żywią się bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust a także próchnicę. Jeśli nie mamy takiej możliwości, aby szczotkować zęby po jedzeniu, powinniśmy chociaż zaopatrzyć się w miętowe gumy, które na pewien czas chronią nasze zęby przed szkodliwymi bakteriami jak też zapewniają świeży oddech.

Pamiętać także należy o szczotkowaniu nie tylko zębów, ale także języka ponieważ na nim również gromadzą się resztki jedzenia a co za tym idzie i bakterie. Wydzielają one związki siarki, które odpowiadają za nieprzyjemny, ostry zapach naszego oddechu.

Pamiętać także należy o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Chodzi tu głównie o naturalne wody bez dodatków smakowych z dużą ilością składników mineralnych. Starajmy się także nie dopuszczać do wysychania jamy ustnej.

Aby pozbyć się nieświeżego zapachu z ust należy również zadbać o uzębienie. Jeśli w naszej jamie ustnej zaobserwowaliśmy ubytki lub, co gorsza, powstały już ewidentnie dziury, należy się z tym problemem jak najszybciej zgłosić do dentysty. Prawidłowa terapia pozwoli nam zadbać nie tylko o zęby, ale też o świeży oddech.

Z naszej diety powinniśmy całkowicie wykluczyć alkohol jak też rzucić palenie. To są niestety dwa istotne czynniki, które nie tyle powodują powstawanie nieświeżego zapachu z ust, co potęgują jego intensywność poprzez wysuszanie jamy ustnej.

Czasami zdarza się jednak tak, że nieświeży oddech pojawia się mimo tego, że bardzo dbamy o higienę naszej jamy ustnej. Przyczyny wtedy najlepiej szukać w problemach z układem pokarmowym. Wizyta u lekarza może wyjaśnić nasze wątpliwości. Za nieświeży oddech może odpowiadać owrzodzenie układu pokarmowego czy nieżyt żołądka lub też inne przypadłości. Wtedy najskuteczniejszą terapią walki z nieświeżym oddechem jest przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków, które zlikwidują jego przyczynę. Doraźnie można stosować także różne płukanki odświeżające oddech lub żuć gumy zapachowe, które zneutralizują niemiły zapach z ust dopóki lekarstwa nie zaczną działać.

7 Responses to “Skuteczne sposoby na przykry zapach z buzi.”

 1. Anka Says:

  A jak to jest z tym żuciem gum? Czy rzeczywiście one takie “bezcukrowe” są i nie szkodzą na zęby? Bo mam wątpliwości co do tego:(

 2. Robert Says:

  No ja to chyba coś z układem pokarmowym mam, bo żadna pasta na dłużej niż 15 minut nie pomaga:( Jest jakiś sposób, żeby sprawdzić czy to rzeczywiście z wrzodów czy coś w tym stylu a nie zębów?

 3. darek Says:

  Robert: niekoniecznie – sprawdź czy nie masz chorych dziąseł albo też możesz obejrzeć dokładnie swój język – często jest tak, że jest pokryty grubym nalotem. W tym nalocie rozwijają się różne bakterie – mogą też być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Można przy każdym myciu skrobać szczoteczką do zębów, używać płynów do płukania jamy ustnej i zobaczyć co po jakimś czasie będzie;)

 4. Ewa Says:

  Nie tylko język – jak masz jakieś przewlekłe stany zapalne migdałków albo zatok, to też taki nieprzyjemny zapach będzie sie wydobywał z buzi. Wrzodowe sprawy to chyba na końcu są do sprawdzenia.

 5. monika Says:

  Pamiętać jeszcze trzeba, żeby rano zjeść coś na śniadanie – jest duuuużo lepiej wtedy. Wprawdzie zapach jakiś dalej będzie, ale nieporównywalnie mniejszy.

 6. olgierd Says:

  jeśli jest to coś stałego to oznaka choroby jamy ustnej, tak czy siak warto ze sobą nosić jakieś Airwaves, taka profilaktyka oddechowa przez “Mentolnięcie”

 7. Mell Says:

  “Ewa Says:
  December 4th, 2010 at 7:32 pm

  Nie tylko język – jak masz jakieś przewlekłe stany zapalne migdałków albo zatok, to też taki nieprzyjemny zapach będzie sie wydobywał z buzi.”

  Zgadza się przyczyn powodujących nieświeży oddech jest wiele. Większość jednak popełnia jeden wielki błąd – nie eliminują przyczyny. Dlatego problem powraca.

Leave a Reply