Jak pozbyć sie kamienia na zębach?

Kategorie: Choroby zębów, Nieprzyjemny zapach z ust

Kamień na zębach to jedno z bardziej uciążliwych problemów estetycznych każdego pacjenta kliniki stomatologicznej. Niestety odkładanie kamienia jest zjawiskiem naturalnym, któremu całkowicie nie możemy przeciwdziałać. Jednakże istnieje na szczęście bardzo wiele skutecznych metod trwałego ich usuwania i zmniejszania tempa ponownego pojawiania się. Konieczne jest bowiem jego usuwanie ze względu na to, że stanowi on źródło powstawania próchnicy.

Jednym z najbardziej chyba powszechnych sposobów usuwania kamienia z powierzchni zębów jest wizyta u dentysty, który za pomocą odpowiedniego urządzenia jest nam go w stanie usunąć podczas rutynowego zabiegu. Najczęściej stosowanymi metodami jest piaskowanie lub też sposoby wykorzystujące ultradźwięki. Należy pamiętać, że tego typu zabiegi z wykorzystanie wymienionych metod mogą wykonywać jedynie lekarze – stomatolodzy oraz higienistki. Nie należy korzystać z takich metod u osób innych. Tylko dentysta usunie kamień zarówno z linii poniżej dziąseł jak i powyżej. Jest to zabieg bezpieczny, ale lepiej wykonać go u osoby, która jest profesjonalistą niż potem leczyć efekty nieumiejętnego działania innej osoby.

Piaskowanie polega na usunięciu wszystkich osadów z zębów przy użyciu tak zwanej piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które pod ciśnieniem kieruje strumień piasku dentystycznego w stronę zębów, na których znajduje się kamień. Ten zabieg praktycznie można wykonywać bez ograniczeń, ale zaleca się głównie wtedy, gdy są ku temu powody tzn. występujący na zębach osad. W zależności od stosowanej diety i dbałości o jamę ustną zwykle wykonuj się go co kilka miesięcy.

Na częstsze wizyty oczyszczania zębów z kamienia powinny się udawać osoby, które palą papierosy oraz piją dużo kawy, wina czy herbaty. One są znacznie bardziej narażone na szybsze odkładanie się kamienia na zębach niż osoby, które ograniczają używanie tych produktów. Mimo odpowiedniego dbania o higienę jam ustnej, nie są w stanie uchronić się przed tą przypadłością. Piaskowanie jest zabiegiem skutecznym i stosunkowo niedrogim. Koszt pojedynczej wizyty to zwykle kwota rzędu 100 zł.

Aby zabieg piaskowania był skuteczniejszy, należy wcześniej wykonać tak zwany skalling, czyli usunięcie kamienia przy użyciu ultradźwięków. Jest to jeden z szybszych i mniej męczących sposobów usuwania kamienia nazębnego a przy tym bardzo skuteczny nawet w przypadku bardzo twardych złogów. Dużo trudniejsze jest wykonywanie skallingu przy pomocy skaleni ręcznych, gdyż jest to bardzo czasochłonne i może, przy nieuwadze i nieostrożności dentysty, spowodować okaleczenie dziąseł.

Na rynku obecnie w ofercie jest także wiele specjalistycznych past i płukanek, które mają na celu usunięcie kamienia nazębnego. W rzeczywistości jednak powodują one jedynie jego zmiękczenie, ale nie zlikwidowanie. Taka kuracja może być jednak dobrym przygotowaniem do wizyty u dentysty.

2 Responses to “Jak pozbyć sie kamienia na zębach?”

  1. pompom Says:

    Zdejmuję kamień nazębny raz na rok w Centrum Stomatologicznym Zakopianka w Krakowie. Zabieg nie jest drogi, efekty dla zdrowia i wyglądu rewelacyjne.

  2. rewelka Says:

    Kamień jest bardzo zdradliwy, nawet dokładne szorowanie i dbanie o ząbki raczej nie da zabezpieczenia. Mozna tylko mocno opóźnić proces. Jest coś takiego, jak kamień poddziąsłowy (sama dowiedziałam sie, że mam, podczas ostatniej wizyty u stomatologa) . tego nie widać na pierwszy rzut oka, bo jest schowany. Powoduje odklejanie się dziąseł, krwawienia i ogólne osłabienie. warto moim zdaniem raz na pół roku zdejmować kamień.

Leave a Reply